Forbo Holding (FOZN) Stock Overview
Engages in the production and sell of floor coverings, building and construction adhesives, and belt for power transmission and conveyor technology worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 4/6 |
FOZN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Forbo Holding AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | CHF 815.00 |
| 52 Week High | CHF 1,038.00 |
| 52 Week Low | CHF 727.00 |
| Beta | 0.85 |
| 1 Month Change | 2.52% |
| 3 Month Change | -16.75% |
| 1 Year Change | -8.94% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 168.59% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| FOZN | DE Building | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.5% | 0.08% | 0.7% |
| 1Y | -8.9% | -4.5% | 2.0% |
Return vs Industry: FOZN underperformed the German Building industry which returned -4.1% over the past year.
Return vs Market: FOZN underperformed the German Market which returned 2.2% over the past year.
Price Volatility
| FOZN volatility | |
|---|---|
| FOZN Average Weekly Movement | 5.1% |
| Building Industry Average Movement | 3.7% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: FOZN has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: FOZN's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1928 | 4,883 | Johannes Huber | www.forbo.com |
Forbo Holding AG engages in the production and sell of floor coverings, building and construction adhesives, and belt for power transmission and conveyor technology worldwide. The company operates through two divisions, Flooring Systems and Movement Systems. The Flooring Systems division develops, produces, and sells linoleum, vinyl floorings, entrance flooring systems, carpet tiles, and needle felt floor coverings; Flotex, the washable textile floorings; and building and construction adhesives, as well as various accessory products for laying, processing, cleaning, and care of flooring.
Forbo Holding AG Fundamentals Summary
| FOZN fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €1.17b |
| Earnings (TTM) | €75.68m |
| Revenue (TTM) | €1.19b |
Is FOZN overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| FOZN income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | CHF 1.09b |
| Cost of Revenue | CHF 726.80m |
| Gross Profit | CHF 358.60m |
| Other Expenses | CHF 289.70m |
| Earnings | CHF 68.90m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Jul 28, 2026
| Earnings per share (EPS) | 48.56 |
| Gross Margin | 33.04% |
| Net Profit Margin | 6.35% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did FOZN perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 11:58 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Forbo Holding AG is covered by 10 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Volker Bosse | Baader Helvea Equity Research |
| Zana Mamelli | Baader Helvea Equity Research |
| Ken Kagerer | Deutsche Bank |