Beam Global (16NA) Stock Overview
A clean-technology innovation company, engages in the design, development, engineering, manufacture, and sale of renewably energized infrastructure products and battery solutions in the United States, Serbia, Romania, Cyprus, Croatia, Montenegro, Bosnia, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
+ 1 more risk
16NA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Beam Global Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$1.22 |
| 52 Week High | US$3.72 |
| 52 Week Low | US$1.13 |
| Beta | 1.5 |
| 1 Month Change | -21.23% |
| 3 Month Change | -7.10% |
| 1 Year Change | -18.87% |
| 3 Year Change | -88.94% |
| 5 Year Change | -95.36% |
| Change since IPO | -97.56% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 16NA | DE Electrical | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.6% | -3.1% | 1.6% |
| 1Y | -18.9% | 90.6% | 2.2% |
Return vs Industry: 16NA underperformed the German Electrical industry which returned 95.6% over the past year.
Return vs Market: 16NA underperformed the German Market which returned 2.2% over the past year.
Price Volatility
| 16NA volatility | |
|---|---|
| 16NA Average Weekly Movement | 9.9% |
| Electrical Industry Average Movement | 7.5% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: 16NA's share price has been volatile over the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: 16NA's weekly volatility (10%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of German stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2006 | 197 | Desmond Wheatley | www.beamforall.com |
Beam Global, a clean-technology innovation company, engages in the design, development, engineering, manufacture, and sale of renewably energized infrastructure products and battery solutions in the United States, Serbia, Romania, Cyprus, Croatia, Montenegro, Bosnia, and internationally. Its product portfolio includes electric vehicle autonomous renewable charger (EV ARC), an infrastructure product that uses integrated solar power and battery storage to provide a mounting asset and a source of power for factory-installed electric vehicle charging stations; and EV ARC DCFC, a DC fast charging system for charging EVs. The company provides BeamSpot, an EV and AV charging and emergency power products; BeamSkoot, a deployed charging infrastructure product for electric mopeds; and BeamBike, a deployed, construction free, solar-powered charging system which generates and stores own electricity for Beam branded e-bikes for rentals or sharing.
Beam Global Fundamentals Summary
| 16NA fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €26.48m |
| Earnings (TTM) | -€15.74m |
| Revenue (TTM) | €21.49m |
Is 16NA overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 16NA income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$25.04m |
| Cost of Revenue | US$22.44m |
| Gross Profit | US$2.61m |
| Other Expenses | US$20.94m |
| Earnings | -US$18.33m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.87 |
| Gross Margin | 10.40% |
| Net Profit Margin | -73.22% |
| Debt/Equity Ratio | 0.8% |
How did 16NA perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/28 22:06 |
| End of Day Share Price | 2026/05/28 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Beam Global is covered by 8 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Ryan Pfingst | B. Riley Securities, Inc. |
| Dmitriy Pozdnyakov | Freedom Broker |
| Vadim Merkulov | Freedom Broker |