Bapcor(BAP)株式概要
Bapcor Limitedは子会社とともに、オーストラリア、ニュージーランド、タイで自動車部品、付属品、自動車機器、サービスおよびソリューションを供給している。 詳細
BAP Community Fair Values
See what 44 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Bapcor Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$0.40 |
| 52週高値 | AU$5.35 |
| 52週安値 | AU$0.35 |
| ベータ | 0.42 |
| 1ヶ月の変化 | -28.57% |
| 3ヶ月変化 | -76.68% |
| 1年変化 | -92.37% |
| 3年間の変化 | -93.54% |
| 5年間の変化 | -95.07% |
| IPOからの変化 | -80.49% |
最新ニュース
BAP: Equity Raise And Tighter P/E Assumptions Will Drive Future Upside
Analysts have adjusted their price target on Bapcor to A$1.38 from A$1.46, reflecting updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E multiples. Analyst Commentary Bullish analysts view the revised A$1.38 price target for Bapcor as consistent with a view that the stock can still offer upside if the company executes well on its core business drivers.BAP: Equity Raise And Refreshed P/E Assumptions Will Support Future Upside
Analysts have trimmed their Bapcor price target from A$1.83 to A$1.46, reflecting updated views on fair value, discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E assumptions. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts highlight that even with a trimmed A$1.46 price target, updated assumptions on revenue, margins and P/E still support a valuation that they see as aligned with company execution priorities.BAP: Future Returns Will Benefit From Rebased Expectations And Higher Required Return
Analysts have adjusted their price target on Bapcor to A$0.97 from A$3.21, reflecting updated views on discount rates, revenue growth assumptions, profit margins, and a lower future P/E multiple. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts point to the magnitude of the A$0.97 target reset from A$3.21 as a sign that key valuation inputs such as discount rates and future P/E assumptions are now more conservative, which can reduce the risk of further major downgrades if execution stays on track.BAP: Higher Risk Inputs Will Pressure Future Earnings And Multiples
Analysts have trimmed their fair value estimate for Bapcor from A$1.85 to A$0.42, reflecting updated assumptions on the discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E multiples. Analyst Commentary Bearish analysts are using the reduced fair value to highlight that expectations around Bapcor’s earnings power and valuation multiples may have been too optimistic.Recent updates
株主還元
| BAP | AU Retail Distributors | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.6% | 0.7% | 0.5% |
| 1Y | -92.4% | -15.1% | 2.5% |
業界別リターン: BAP過去 1 年間で-15.1 % の収益を上げたAustralian Retail Distributors業界を下回りました。
リターン対市場: BAPは、過去 1 年間で2.5 % のリターンを上げたAustralian市場を下回りました。
価格変動
| BAP volatility | |
|---|---|
| BAP Average Weekly Movement | 17.9% |
| Retail Distributors Industry Average Movement | 5.9% |
| Market Average Movement | 10.3% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.3% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.2% |
安定した株価: BAPの株価は、 Australian市場と比較して過去 3 か月間で変動しています。
時間の経過による変動: BAPの 週次ボラティリティ は、過去 1 年間で11%から18%に増加しました。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1971 | 5,200 | Chris Wilesmith | www.bapcor.com.au |
Bapcor Limitedは子会社とともに、オーストラリア、ニュージーランド、タイで自動車部品、付属品、自動車機器、サービスとソリューションを供給している。4つのセグメントで事業を展開している:Bapcor Trade、Bapcor Specialist Wholesale、Bapcor Retail、Bapcor NZ。同社は、Brake & Transmission、Burson Auto Parts、Burson Auto Parts Thailand、Precision Automotive Equipment、Precision Equipment NZ、Truck & Trailer Parts、Brookers and Brakeforce、Blacktown Auto Sparesのブランドで、フィルター、ブレーキパッド、オイル、スパークプラグなどの日常サービス部品や、ウォーターポンプ、スターターモーター、オルタネーターなどの故障部品を独立系やチェーン系の整備工場に提供している。また、AAD、Baxters、Autolign、JAS Oceania and New Zealand、Bearing Wholesalers、Diesel Distributors (Australia) and (NZ)、HCB Technologies、Federal Batteries、Premier Auto Trade、Roadsafe Automotive Products、Toperformance Products、WANO、Truckline、Diesel Driveブランドで、ブレーキ、ベアリング、サスペンション、熱冷却、電気、電気制御、ディーゼル、4WD、バッテリー製品の卸売販売とネットワークチャネルを提供している。さらに、Autobarn、Autopro、Midas、ABS、Opposite Lockブランドの直営店、フランチャイズ店、サテライト店のネットワークを通じて、部品やアクセサリーの販売も行っている。さらに、ABS、Battery Town、Midas、The Shock Shopのブランドで自動車サービスセンターを運営している。同社は以前はBurson Group Limitedとして知られていたが、2016年7月にBapcor Limitedに社名を変更した。Bapcor Limitedは1971年に設立され、オーストラリアのメルボルンに本社を置いている。
Bapcor Limited 基礎のまとめ
| BAP 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$269.10m |
| 収益(TTM) | -AU$115.34m |
| 売上高(TTM) | AU$1.94b |
BAP は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| BAP 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$1.94b |
| 売上原価 | AU$1.08b |
| 売上総利益 | AU$857.98m |
| その他の費用 | AU$973.33m |
| 収益 | -AU$115.34m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
Aug 27, 2026
| 一株当たり利益(EPS) | -0.17 |
| グロス・マージン | 44.31% |
| 純利益率 | -5.96% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 60.3% |
BAP の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/26 03:48 |
| 終値 | 2026/05/26 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Bapcor Limited 12 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。16
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Andrew Hodge | Canaccord Genuity |
| Sam Teeger | Citigroup Inc |
| Sam Teeger | Citigroup Inc |