IPH(IPH)株式概要
IPHリミテッドは、その子会社とともに知的財産(IP)サービスと製品を提供している。 詳細
IPH Community Fair Values
See what 70 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
IPH Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$3.86 |
| 52週高値 | AU$5.66 |
| 52週安値 | AU$3.16 |
| ベータ | 0.11 |
| 1ヶ月の変化 | 8.43% |
| 3ヶ月変化 | 5.75% |
| 1年変化 | -21.38% |
| 3年間の変化 | -51.75% |
| 5年間の変化 | -44.14% |
| IPOからの変化 | 24.52% |
最新ニュース
IPH: Share Buyback And Interim Dividend Will Support Future Re-Rating
Analysts have trimmed their price target on IPH by A$0.02 to reflect slightly lower discount rate and future P/E assumptions, while keeping revenue growth and profit margin expectations broadly unchanged. What's in the News The Board of Directors of IPH Limited authorized a share buyback plan on 19 February 2026 as part of the company’s capital management approach (Key Developments).IPH: Share Buyback And Higher Interim Dividend Will Support Future Re-Rating
Analysts have left their fair value estimate for IPH unchanged at A$4.80, with only minor tweaks to the discount rate and long term assumptions. As a result, the latest price target shift is marginal in absolute terms.IPH: Share Buyback And Rising Dividend Will Support Future Re-Rating
Analysts have nudged their price target on IPH slightly higher to A$4.80, reflecting small adjustments to the discount rate and long term assumptions on revenue growth, profit margin and future P/E that leave the overall valuation framework broadly unchanged. What's in the News The Board of Directors authorized a buyback plan on 19 February 2026, signaling continued focus on capital management (Key Developments).IPH: Share Buyback And Growing Dividends Will Support Future Re-Rating
Analysts have maintained their A$4.80 price target for IPH, citing only minor adjustments to discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions that do not materially change their assessment of the stock’s valuation. What's in the News The Board of Directors of IPH Limited authorized a buyback plan on 19 February 2026, adding a new capital management lever to the existing framework (Key Developments).IPH: Buyback And Rising Margins Will Drive Future Re-Rating
Analysts have trimmed their price target on IPH to A$4.80 from A$5.22. This reflects updated assumptions that include a lower fair value, a slightly higher discount rate, more cautious revenue growth and a reduced future P/E multiple, partly offset by a higher profit margin forecast.Recent updates
株主還元
| IPH | AU Professional Services | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 9.3% | 7.9% | 0.08% |
| 1Y | -21.4% | -0.2% | 3.1% |
業界別リターン: IPH過去 1 年間で-0.2 % の収益を上げたAustralian Professional Services業界を下回りました。
リターン対市場: IPHは、過去 1 年間で3.1 % のリターンを上げたAustralian市場を下回りました。
価格変動
| IPH volatility | |
|---|---|
| IPH Average Weekly Movement | 4.9% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 10.4% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.6% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.3% |
安定した株価: IPH 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: IPHの 週次ボラティリティ ( 5% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1887 | 1,800 | Andrew Blattman | www.iphltd.com.au |
IPHリミテッドは子会社とともに知的財産(IP)サービスと製品を提供している。IPHは3つのセグメントで事業を展開している:オーストラリア・ニュージーランドIP、カナダIP、アジアIP。特許、意匠、商標、法律サービス、その他の知的財産の出願、権利化、権利行使、管理に関する知的財産サービスを提供している。フォーチュン・グローバル500企業、多国籍企業、公的研究機関、中小企業、専門サービス会社、大学、外国企業、その他企業や個人クライアントにサービスを提供している。IPHリミテッドは1887年に設立され、オーストラリアのシドニーに本社を置いている。
IPH Limited 基礎のまとめ
| IPH 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$991.57m |
| 収益(TTM) | AU$72.70m |
| 売上高(TTM) | AU$728.50m |
IPH は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| IPH 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$728.50m |
| 売上原価 | AU$276.80m |
| 売上総利益 | AU$451.70m |
| その他の費用 | AU$379.00m |
| 収益 | AU$72.70m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | 0.28 |
| グロス・マージン | 62.00% |
| 純利益率 | 9.98% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 57.4% |
IPH の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/25 23:50 |
| 終値 | 2026/05/25 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
IPH Limited 7 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。16
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Aryan Norozi | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Conor O’Prey | Canaccord Genuity |
| Damen Kloeckner | CLSA |