This company has been acquired
Cedar Realty Trust (CDR) Resumen de Acciones
Cedar Realty Trust, Inc. is a fully-integrated real estate investment trust which focuses on the ownership, operation and redevelopment of grocery-anchored shopping centers in high-density urban markets from Washington, D.C. Saber más
| Puntuación del snowflake | |
|---|---|
| Valoración | 4/6 |
| Crecimiento futuro | 0/6 |
| Rendimiento pasado | 0/6 |
| Salud financiera | 5/6 |
| Dividendos | 0/6 |
CDR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Competidores de Cedar Realty Trust, Inc.
Historial de precios y rendimiento
| Precios históricos de las acciones | |
|---|---|
| Precio actual de la acción | US$29.00 |
| Máximo en las últimas 52 semanas | US$29.26 |
| Mínimo de 52 semanas | US$16.74 |
| Beta | 1.12 |
| Cambio en 1 mes | -0.14% |
| Variación en 3 meses | 8.82% |
| Cambio de 1 año | 67.34% |
| Variación en 3 años | 97.93% |
| Variación en 5 años | -12.47% |
| Variación desde la OPV | -54.94% |
Noticias y actualizaciones recientes
Cedar Realty Trust shareholders to receive $29/share from sale of assets and merger
Cedar Realty Trust (NYSE:CDR) announced that Cedar and Wheeler Real Estate Investment Trust have jointly decided that the proceeds to Cedar shareholders from the sale of assets and subsequent merger in a series of related all-cash transactions will total $29/share. Cedar board declared a special dividend on shares of Cedar's outstanding common stock of $19.52/share payable to shareholders of record at Aug.19, 2022. Assuming the merger transaction is completed on Aug. 22, 2022, payment of the dividend will be made to eligible shareholders on Aug. 26, 2022. Shareholders as of the merger closing date will also be entitled to receive merger consideration of $9.48/share, payable on or about the same date as the special dividend.Wheeler Real Estate Investment Trust Transformed By Cedar Deal
Wheeler recently cut a deal to take over the less-desirable properties from the Cedar Realty Trust liquidation. Despite the lower quality of these locations, they are actually well in line with the broader Wheeler portfolio and provide cash flow the business desperately needs. The opportunity exists to invest alongside Management in the senior notes, which appear poised to profit the most from an eventual sale of the business. The current situation at Wheeler Real Estate Investment Trust (WHLR) merits further consideration by investors willing to stomach some volatility and fully apprised of the risks. A brief summary follows: The Players Jon Wheeler - namesake of the business - was ousted after two ugly proxy battles. Joseph Stillwell - at the helm after winning his second proxy attempt. He had the initial misfortune of gaining control as Covid lockdowns began. Steamboat Capital Partners - owns portions of the WHLR capital stack, and has sued over treatment of preferred shareholders. Cedar Reality Trust (CDR) - winding down REIT that has agreed to sell WHLR a portfolio of properties for $130m cash and the assumption of CDR preferred shares. The sale is expected to close in the coming 2-4 weeks. Legacy WHLR Overview The legacy business had the following results in FY21: WHLR Investor Presentation $41.7m NOI, $6.8m Adjusted Funds from Operations (AFFO) Cap structure summary and new CDR acquisition pieces: $130m KeyBank bridge loan to WHLR, CDR B/C preferred ($161m face) Base rent has averaged ~77.5% of WHLR revenues over the past five fiscal years, and with 94% of properties rented at $9.62 for FY21, I therefore estimate Wheeler will earn ~$64m of FY22 revenue vs $60.4m in FY21. Support below: Author calculations from WHLR 10-K's Q1-22 results were $15.5m of revenue (vs $14.7 in Q1-21), $10.2m NOI (vs $9.8m), and $2.3m of AFFO (vs $1.2m), so results appear on track. WHLR Investor Presentation CDR Acquisition Overview CDR Transaction Proxy Author summary from CDR FY21 10-K New WHLR Pro-Forma So how does this transaction change the complexion of Wheeler? Prior to the deal, WHLR has 5.5m leasable square feet with $9.62 average base rent. The acquisition will increase their square footage by around 50% and add slightly higher rents on a lower occupancy base. The CDR properties included in the transaction were about 28% of total CDR base rents and 38% of square footage. This equates to ~$36m of FY22 revenues on the acquired properties (28% of CDR's $127.6m FY21 total revenues) and doesn't assume any new leases for FY22. The pro-forma combined cashflow could look something like this: ~$100m revenue $33m property operations ($13m from CDR's 28% of operating expenses, $20m run rate for WHLR) $10m corporate overhead (~$6m run rate for WHLR, assume $4m increase from CDR, some could be non-cash and synergies could improve this number) $23m cash interest expense (5% estimate on $452m pro-forma debt below) $10m Capex ($28m total FY21 for CDR of which 28% is ~$8m, $1.1m for WHLR for "recurring Capex" in FY21) No TaxesCedar Realty Trust closes sale of grocery-anchored portfolio
Cedar Realty Trust (NYSE:CDR) closed the earlier announced sale of a portfolio of 33 grocery-anchored shopping centers and a redevelopment property to a JV between a fund managed by DRA Advisors LLC and KPR Centers for total gross proceeds of ~$879M, including assumed debt. Earlier, it sold its Riverview Plaza redevelopment property for gross proceeds of ~$34M. These transactions are the first step in its earlier announced sale of assets and subsequent merger in a series of related all-cash transactions. The final step of the process, expected to be completed within 4-6 weeks, is the merger of the company with a subsidiary of Wheeler Real Estate Investment (NASDAQ:WHLR) in an all-cash transaction valuing remaining assets at $291.3M. Total net proceeds from the transactions will be distributed to common shareholders on merger completion.Recent updates
Rentabilidad de los accionistas
| CDR | US REITs | Mercado US | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.2% | -1.0% | 1.5% |
| 1Y | 67.3% | 7.9% | 28.6% |
Rentabilidad vs. Industria: CDR superó a la industria US REITs, que obtuvo un rendimiento del 7.9% el año pasado.
Rentabilidad vs. Mercado: CDR superó al mercado US, que obtuvo un rendimiento del 28.6% el año pasado.
Volatilidad de los precios
| CDR volatility | |
|---|---|
| CDR Average Weekly Movement | 3.0% |
| REITs Industry Average Movement | 3.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Precio estable de las acciones: CDR no ha tenido una volatilidad de precios significativa en los últimos 3 meses en comparación con el mercado US.
Volatilidad a lo largo del tiempo: La volatilidad semanal de CDR (3%) se ha mantenido estable durante el año pasado.
Acerca de la empresa
| Fundada | Empleados | CEO | Página web |
|---|---|---|---|
| 1984 | 56 | Bruce Schanzer | www.cedarrealtytrust.com |
Resumen de fundamentos de Cedar Realty Trust, Inc.
| Estadísticas fundamentales de CDR | |
|---|---|
| Capitalización bursátil | US$385.36m |
| Beneficios(TTM) | -US$135.29m |
| Ingresos (TTM) | US$122.55m |
¿Está CDR sobrevalorada?
Ver valor justo y análisis de valoraciónBeneficios e Ingresos
| Cuenta de resultados (TTM) de CDR | |
|---|---|
| Ingresos | US$122.55m |
| Coste de los ingresos | US$45.19m |
| Beneficio bruto | US$77.36m |
| Otros gastos | US$212.66m |
| Beneficios | -US$135.29m |
Últimos beneficios comunicados
Jun 30, 2022
Próxima fecha de beneficios
n/a
| Beneficios por acción (BPA) | -10.23 |
| Margen bruto | 63.13% |
| Margen de beneficio neto | -110.40% |
| Ratio deuda/patrimonio | 85.1% |
¿Cómo se ha desempeñado CDR a largo plazo?
Ver rendimiento histórico y comparativaAnálisis de la empresa y estado de los datos financieros
| Datos | Última actualización (huso horario UTC) |
|---|---|
| Análisis de la empresa | 2022/08/23 12:29 |
| Precio de las acciones al final del día | 2022/08/22 00:00 |
| Beneficios | 2022/06/30 |
| Ingresos anuales | 2021/12/31 |
Fuentes de datos
Los datos utilizados en nuestro análisis de empresas proceden de S&P Global Market Intelligence LLC. Los siguientes datos se utilizan en nuestro modelo de análisis para generar este informe. Los datos están normalizados, lo que puede introducir un retraso desde que la fuente está disponible.
| Paquete | Datos | Marco temporal | Ejemplo Fuente EE.UU. * |
|---|---|---|---|
| Finanzas de la empresa | 10 años |
| |
| Estimaciones del consenso de analistas | +3 años |
|
|
| Precios de mercado | 30 años |
| |
| Propiedad | 10 años |
| |
| Gestión | 10 años |
| |
| Principales avances | 10 años |
|
* Ejemplo para valores de EE.UU., para no EE.UU. se utilizan formularios y fuentes normativas equivalentes.
A menos que se especifique lo contrario, todos los datos financieros se basan en un periodo anual, pero se actualizan trimestralmente. Esto se conoce como datos de los últimos doce meses (TTM) o de los últimos doce meses (LTM). Más información.
Modelo de análisis y copo de nieve
Los detalles del modelo de análisis utilizado para generar este informe están disponibles en nuestra página de Github, también tenemos guías sobre cómo utilizar nuestros informes y tutoriales en Youtube.
Conozca al equipo de talla mundial que diseñó y construyó el modelo de análisis Simply Wall St.
Métricas industriales y sectoriales
Simply Wall St calcula cada 6 horas nuestras métricas sectoriales y de sección. Los detalles de nuestro proceso están disponibles en Github.
Fuentes analistas
Cedar Realty Trust, Inc. está cubierta por 8 analistas. de esos analistas presentaron las estimaciones de ingresos o ganancias utilizadas como datos para nuestro informe. Las estimaciones de los analistas se actualizan a lo largo del día.
| Analista | Institución |
|---|---|
| Richard Milligan | Baird |
| Paul Adornato | BMO Capital Markets Equity Research |
| Craig Schmidt | BofA Global Research |