CD Projekt (CDR) Stock Overview
Together its subsidiaries, engages in the production, publishing, and digital distribution of video games and related products in Poland. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
CDR Community Fair Values
See what 98 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
CD Projekt S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł252.00 |
| 52 Week High | zł297.00 |
| 52 Week Low | zł218.40 |
| Beta | 0.50 |
| 1 Month Change | -9.65% |
| 3 Month Change | 1.20% |
| 1 Year Change | 14.44% |
| 3 Year Change | 104.13% |
| 5 Year Change | 64.30% |
| Change since IPO | 19,434.88% |
Recent News & Updates
CDR: Execution Risks On Future Earnings Condition Are Expected To Pressure Shares
Analysts are maintaining their fair value estimate for CD Projekt at PLN 112.00. The refreshed price target reflects updated assumptions that include a slightly lower discount rate, marginally higher revenue growth and profit margin, and a modestly reduced future P/E multiple.CDR: Incentive Program Meeting Will Support Future Shareholder Value Uplift
Analysts have maintained their PLN 332.00 price target for CD Projekt, reflecting slightly adjusted assumptions around the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E, rather than indicating a change in their overall view. What's in the News CD Projekt has scheduled a Special and Extraordinary Shareholders Meeting for March 11, 2026, at 10:00 Central European Standard Time to address several governance and incentive related items.CDR: Lower Revenue Outlook And Higher Discount Rate Will Pressure Shares
Analysts maintain their PLN 112.00 price target for CD Projekt, citing revised assumptions that combine a slightly higher discount rate with moderated revenue expectations, higher profit margin forecasts, and a richer future P/E multiple. What's in the News CD Projekt has scheduled a Special or Extraordinary Shareholders Meeting for March 11, 2026, at 10:00 Central European Standard Time.CDR: Incentive Program Earnings Conditions Will Support Future Shareholder Value Uplift
Analysts have reduced their price target on CD Projekt by PLN 8 to PLN 332, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins, discount rate and future P/E that modestly adjust their valuation outlook. What's in the News CD Projekt has scheduled a Special or Extraordinary Shareholders Meeting for March 11, 2026, at 10:00 Central European Standard Time.Recent updates
Shareholder Returns
| CDR | PL Entertainment | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.2% | -2.2% | 3.5% |
| 1Y | 14.4% | 8.2% | 26.0% |
Return vs Industry: CDR exceeded the Polish Entertainment industry which returned 9.6% over the past year.
Return vs Market: CDR underperformed the Polish Market which returned 27.8% over the past year.
Price Volatility
| CDR volatility | |
|---|---|
| CDR Average Weekly Movement | 4.9% |
| Entertainment Industry Average Movement | 4.8% |
| Market Average Movement | 5.3% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 10.9% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.3% |
Stable Share Price: CDR has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: CDR's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2001 | 808 | Adam Badowski | www.cdprojekt.com |
CD Projekt S.A., together its subsidiaries, engages in the production, publishing, and digital distribution of video games and related products in Poland. The company’s flagship products include The Witcher series of games and Cyberpunk 2077. It also exports its products to Europe, North America, South America, Asia, Australia, and Africa.
CD Projekt S.A. Fundamentals Summary
| CDR fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł25.18b |
| Earnings (TTM) | zł520.87m |
| Revenue (TTM) | zł866.99m |
Is CDR overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| CDR income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł866.99m |
| Cost of Revenue | zł78.97m |
| Gross Profit | zł788.02m |
| Other Expenses | zł267.15m |
| Earnings | zł520.87m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 28, 2026
| Earnings per share (EPS) | 5.21 |
| Gross Margin | 90.89% |
| Net Profit Margin | 60.08% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did CDR perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 11:45 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
CD Projekt S.A. is covered by 31 analysts. 12 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| David Mak | Arete Research Services LLP |
| Nicholas Michael Dempsey | Barclays |
| Nicholas Michael Dempsey | Barclays |