Everforth (EFOR) Aktievy
Everforth, Inc. tillhandahåller informationsteknologilösningar för kommersiella och statliga sektorer i USA, Kanada och Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
EFOR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Everforth, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$20.05 |
| 52 veckors högsta | US$60.75 |
| 52 veckors lägsta | US$16.90 |
| Beta | 0.46 |
| 1 månads förändring | -4.48% |
| 3 månaders förändring | -53.76% |
| 1 års förändring | -61.95% |
| 3 års förändring | -69.36% |
| 5 års förändring | -79.92% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 951.80% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Everforth: Cheap Enough To Revisit After The Selloff
Summary Everforth (EFOR), formerly ASGN, is a deep value play trading at 6.6x annualized Q1 adjusted EBITDA after a weak quarter reset market expectations. Q1 2026 showed flat revenue at $968.3M but gross margin compressed to 27.5% and adjusted EBITDA margin fell to 8.6%, driving the stock lower. The business mix is shifting: higher-margin consulting revenue is growing while legacy assignment and Federal segments remain weak, with Federal book-to-bill at 0.7x. Quinnox acquisition adds higher-margin digital engineering, but increased leverage and margin stability are key monitoring points for the valuation thesis. Read the full article on Seeking AlphaEFOR: Higher Risk Premiums Will Likely Create Attractive Entry Opportunity
The analyst price target for Everforth has shifted from $41 to $28. This reflects updated views on a higher required discount rate, a lower future P/E assumption, and more conservative profit margin expectations, despite slightly stronger modeled revenue growth based on recent Street research commentary.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| EFOR | US IT | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 10.1% | 5.3% | 2.5% |
| 1Y | -61.9% | -8.5% | 26.4% |
Avkastning vs industri: EFOR presterade sämre än US IT branschen som gav -8.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: EFOR presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| EFOR volatility | |
|---|---|
| EFOR Average Weekly Movement | 16.8% |
| IT Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: EFOR s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: EFOR s veckovolatilitet har ökat från 10% till 17% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1985 | 2,800 | Ted Hanson | everforth.com |
Everforth, Inc. tillhandahåller informationsteknologilösningar för kommersiella och statliga sektorer i USA, Kanada och Europa. Verksamheten bedrivs genom två segment: Commercial och Federal Government. Segmentet Commercial erbjuder konsulttjänster, kreativ digital marknadsföring och fast anställning främst till Fortune 1000-företag och medelstora företag inom harmoniserade lösningsområden, såsom moln och infrastruktur, data och AI, mjukvaruutveckling och teknik, kundupplevelse, cybersäkerhet och företagsplattformar, samt nyckelbranscherna finansiella tjänster, konsument och industri, teknik, media och telekom, hälso- och sjukvård samt affärs- och myndighetstjänster.
Everforth, Inc. Sammanfattning av grunderna
| EFOR grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$789.66m |
| Vinst(TTM) | US$98.10m |
| Intäkter(TTM) | US$3.98b |
Är EFOR övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| EFOR resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.98b |
| Kostnad för intäkter | US$2.84b |
| Bruttovinst | US$1.14b |
| Övriga kostnader | US$1.04b |
| Intäkter | US$98.10m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.39 |
| Bruttomarginal | 28.65% |
| Nettovinstmarginal | 2.46% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 82.2% |
Hur har EFOR utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 23:56 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Everforth, Inc. bevakas av 13 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Mark Marcon | Baird |
| Jeffrey Silber | BMO Capital Markets Equity Research |
| Heather Balsky | BofA Global Research |