ZUE (J4E) Aktievy
ZUE S.A., tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller byggtjänster i Polen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
J4E Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
ZUE S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | zł2.80 |
| 52 veckors högsta | zł2.82 |
| 52 veckors lägsta | zł2.72 |
| Beta | 0.35 |
| 1 månads förändring | n/a |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -0.71% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| J4E | DE Construction | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.7% | -3.5% | 2.4% |
| 1Y | n/a | 161.0% | 1.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur J4E presterade mot German Construction branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur J4E presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| J4E volatility | |
|---|---|
| J4E Average Weekly Movement | n/a |
| Construction Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: J4E s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa J4E s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1991 | 686 | Wieslaw Nowak | www.grupazue.pl |
ZUE S.A., tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller byggtjänster i Polen. Företaget är verksamt inom design, konstruktion, modernisering och underhåll av kontaktledningsnät, kontaktledningsstationer och spårvagnsspår samt konstruktion och underhåll av belysningsarmaturer, gatubelysning, trafikljus och kommunikationsnät för kabel- och fiberoptiska ledningar. Företaget är också verksamt inom projektering, byggnation, modernisering och reparation av kontaktledningar och spårsystem samt montering och leverans av järnvägsutrustning, markarbeten och spårbäddsarbeten, dräneringssystem, ingenjörsarbeten, byggnader, inklusive stationer, depåer och kontrollrum samt lågspänningsinstallationer.
ZUE S.A. Sammanfattning av grunderna
| J4E grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €67.51m |
| Vinst(TTM) | €2.64m |
| Intäkter(TTM) | €223.52m |
Är J4E övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| J4E resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | zł945.90m |
| Kostnad för intäkter | zł885.01m |
| Bruttovinst | zł60.89m |
| Övriga kostnader | zł49.73m |
| Intäkter | zł11.16m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 19, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.49 |
| Bruttomarginal | 6.44% |
| Nettovinstmarginal | 1.18% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 3.2% |
Hur har J4E utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 20:50 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ZUE S.A. bevakas av 2 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Kamil Kliszcz | Biuro maklerskie mBanku |
| Maciej Stoklosa | Biuro maklerskie mBanku |