AI Financial (5AR1) Stock Overview
Provides blockchain-powered technologies for tokenization, trading, clearing, settlement, payment, and custodianship of digital assets worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
5AR1 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
AI Financial Corporation Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$0.66 |
| 52 Week High | US$13.20 |
| 52 Week Low | US$0.62 |
| Beta | 1.69 |
| 1 Month Change | -7.85% |
| 3 Month Change | -35.57% |
| 1 Year Change | -89.48% |
| 3 Year Change | -27.94% |
| 5 Year Change | -88.57% |
| Change since IPO | -97.56% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 5AR1 | DE Capital Markets | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -14.5% | 4.2% | 2.4% |
| 1Y | -89.5% | 3.5% | 1.2% |
Return vs Industry: 5AR1 underperformed the German Capital Markets industry which returned 4.5% over the past year.
Return vs Market: 5AR1 underperformed the German Market which returned 2.5% over the past year.
Price Volatility
| 5AR1 volatility | |
|---|---|
| 5AR1 Average Weekly Movement | 23.3% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 5.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: 5AR1's share price has been volatile over the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: 5AR1's weekly volatility (23%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of German stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1976 | 16 | Tony Isaac | www.aifi.co |
AI Financial Corporation, together with its subsidiaries, provides blockchain-powered technologies for tokenization, trading, clearing, settlement, payment, and custodianship of digital assets worldwide. The company offers ALT5 Prime, an electronic over-the-counter trading platform for buying and selling digital assets; ALT 5 Pay, a cryptocurrency payment gateway that enables merchants to accept and make cryptocurrency payments or integrate the payment platform into their applications; StrataCarte, a payment solution that provides multi-currency and fiat payment card services; and agentic commerce services. It serves business-to-business (B2B) customers; and banks, broker-dealers, funds, family offices, proprietary trading firms, liquidity providers, financial information providers, payment processing partners, and merchants.
AI Financial Corporation Fundamentals Summary
| 5AR1 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €97.86m |
| Earnings (TTM) | -€526.34m |
| Revenue (TTM) | €21.28m |
Is 5AR1 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 5AR1 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$24.70m |
| Cost of Revenue | US$12.87m |
| Gross Profit | US$11.84m |
| Other Expenses | US$622.73m |
| Earnings | -US$610.89m |
Last Reported Earnings
Mar 28, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -4.80 |
| Gross Margin | 47.91% |
| Net Profit Margin | -2,472.94% |
| Debt/Equity Ratio | 3.2% |
How did 5AR1 perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/24 05:17 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/28 |
| Annual Earnings | 2025/12/27 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
AI Financial Corporation is covered by 1 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| null null | PartnerCap Securities, LLC |