Emergent Industrial Solutions (506180) Stock Overview
Primarily engages in trading activities of coal, coke, manganese ore, and other metal products in India. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
506180 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Emergent Industrial Solutions Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | ₹410.70 |
| 52 Week High | ₹990.15 |
| 52 Week Low | ₹314.70 |
| Beta | -0.22 |
| 1 Month Change | -22.09% |
| 3 Month Change | 4.60% |
| 1 Year Change | 11.60% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | 194.09% |
| Change since IPO | 3,159.52% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 506180 | IN Trade Distributors | IN Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.9% | 6.1% | -2.8% |
| 1Y | 11.6% | 6.8% | -1.2% |
Return vs Industry: 506180 exceeded the Indian Trade Distributors industry which returned 6.8% over the past year.
Return vs Market: 506180 exceeded the Indian Market which returned -1.2% over the past year.
Price Volatility
| 506180 volatility | |
|---|---|
| 506180 Average Weekly Movement | 8.1% |
| Trade Distributors Industry Average Movement | 7.8% |
| Market Average Movement | 7.1% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.1% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.7% |
Stable Share Price: 506180 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Indian market.
Volatility Over Time: 506180's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1983 | 18 | Vikash Rawal | www.eesl.in |
Emergent Industrial Solutions Limited primarily engages in trading activities of coal, coke, manganese ore, and other metal products in India. It offers raw materials and consumables, including metallic, non-ferrous metals, coal and coke, ferro alloy, ores, and plastic and polymers; agricultural commodities, including oilseeds and pulses, and edible and non-edible oils; and green energy products for solar energy and hydrogen gas, and energy storage. The company also supplies steel and steel products, such as billets and blooms, sabs, hot and cold rolled coils, galvanized coils and sheets, hot rolled sheets, special and alloy steel, wire rods and drawn wires, deformed bars, pipes and tubes, pre-painted coils and sheets, structurals, electrical steel coils/sheets, and other coated coils and sheets.
Emergent Industrial Solutions Limited Fundamentals Summary
| 506180 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | ₹1.88b |
| Earnings (TTM) | -₹11.35m |
| Revenue (TTM) | ₹2.98b |
Is 506180 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 506180 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | ₹2.98b |
| Cost of Revenue | ₹2.99b |
| Gross Profit | -₹9.01m |
| Other Expenses | ₹2.34m |
| Earnings | -₹11.35m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -2.48 |
| Gross Margin | -0.30% |
| Net Profit Margin | -0.38% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did 506180 perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/16 08:16 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Emergent Industrial Solutions Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.