Gesundheitswelt Chiemgau (JTH0) Stock Overview
Engages in medicine and tourism businesses in Germany. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
JTH0 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Gesundheitswelt Chiemgau AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €11.50 |
| 52 Week High | €14.10 |
| 52 Week Low | €10.20 |
| Beta | 0.023 |
| 1 Month Change | -4.17% |
| 3 Month Change | -10.16% |
| 1 Year Change | -7.26% |
| 3 Year Change | -16.67% |
| 5 Year Change | 15.00% |
| Change since IPO | 100.21% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| JTH0 | DE Healthcare | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0.9% | 1.5% |
| 1Y | -7.3% | -15.5% | -1.3% |
Return vs Industry: JTH0 exceeded the German Healthcare industry which returned -14.3% over the past year.
Return vs Market: JTH0 underperformed the German Market which returned -1.1% over the past year.
Price Volatility
| JTH0 volatility | |
|---|---|
| JTH0 Average Weekly Movement | 8.6% |
| Healthcare Industry Average Movement | 6.9% |
| Market Average Movement | 6.2% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: JTH0 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: JTH0's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1972 | 758 | Dietolf Haemel | www.gesundheitswelt.de |
Gesundheitswelt Chiemgau AG, together with its subsidiaries, engages in medicine and tourism businesses in Germany. It operates clinics for physical therapy, outpatient rehabilitation, rehabilitation sport, sports/rehabilitation diagnostics, massage/lymphatic drainage, psychosomatics, orthopedics, geriatrics, psychotraumatology, cardiology, oncology, and psychotherapy, as well as sports diagnostics tests. The company also engages in the provision of thermal water bath services; and operation of hotel, and fitness and health center.
Gesundheitswelt Chiemgau AG Fundamentals Summary
| JTH0 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €22.43m |
| Earnings (TTM) | €2.05m |
| Revenue (TTM) | €78.15m |
Is JTH0 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| JTH0 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €78.15m |
| Cost of Revenue | €59.32m |
| Gross Profit | €18.83m |
| Other Expenses | €16.78m |
| Earnings | €2.05m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2024
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.05 |
| Gross Margin | 24.09% |
| Net Profit Margin | 2.62% |
| Debt/Equity Ratio | 76.0% |
How did JTH0 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/19 16:31 |
| End of Day Share Price | 2026/05/19 00:00 |
| Earnings | 2024/12/31 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Gesundheitswelt Chiemgau AG is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.